Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie poinformowało, że prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje m.in. Rzeszów oraz powiat rzeszowski – jest ważne od godz. 10:00 dnia 21.06.2019 do godz. 03:00 dnia 22.06.2019.
Również Wirtualna Polska i biuro brognoz Cumulus ostrzegają (ostrzeżenie ważne od 11.00 dnia 21.06.2019r. do 03.00 dnia 22.06.2019r) przed:
– gwałtownymi burzami, w centrum i na południu kraju;
– upałem w centralnej, zachodniej i wschodniej Polsce.
Dzisiaj pogodę nad Polską kształtował będzie obszar obniżonego ciśnienia znad Skandynawii i Morza Norweskiego, a z południowego – zachodu w kierunku wschodnim przemieszczać się będzie towarzysząca temu układowi barycznemu strefa chłodnego frontu atmosferycznego.
Nad wschodnią Polskę z południa napływać będą ciepłe (upalne) masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, jednak za frontem, nad zachodni i północny pas kraju zacznie już napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia atlantyckiego.
Uważajmy na gwałtowne burze.
Przed południem burze oraz towarzyszące im przelotne opady deszczu spodziewane są głównie w zachodniej, centralnej i północno – wschodniej części kraju. Jednak będą słabe i jedynie o charakterze lokalnym.
Niestety już od godzin południowych, w całej Polsce coraz wyraźniej zaczną dominować groźniejsze, wypiętrzone chmury kłębiaste Cumulonimbus, a towarzyszące im burze mogą być gwałtowne.
Po południu i w godzinach wieczornych najgwałtowniejszych burz, którym towarzyszyć będą silne, ulewne opady deszczu, możliwy jest także grad oraz silny, porywisty wiatr osiągający 65 – 85 km/h możemy się spodziewać w centrum i na południu kraju (w Łódzkim, na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce). Nie wyklucza się, że na tych obszarach lokalnie burze mogą nawet przyjmować charakter krótkotrwałych i niebezpiecznych nawałnic, podczas których wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 km/h. – ostrzega WP opierając się na prognozach Cumulusa.
Uważajmy, bo podczas burz może dochodzić do lokalnych zalań i potopień, a porywisty wiatr może miejscami łamać drzewa, zrywać dachy i linię energetyczną.
W nocy nadal na niebie będą występować lokalne burze, ale te już osłabną i będą stopniowo zanikać.
Uważajmy również na wysoką temperaturę.
Na przeważającym obszarze Polski temperatura wahać się będzie w przedziale od 23 do 26 stopni. Najcieplej, upalnie będzie w centrum, na wschodzie i lokalnie w zachodniej części kraju – w tych rejonach słupek rtęci, w najcieplejszej porze dnia może osiągać do 28 – 30 st. C.
Wirtualna Polska przypomina i przestrzega:
Wysoka temperatura może powodować odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub cieplny.
Aby uniknąć zdrowotnych problemów podczas upałów przestrzegajmy poniższych zasad:
– ogranicz do minimum przebywanie na pełnym słońcu
– pij dużo niegazowanej wody
– jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu
– noś nakrycie głowy
– stosuj kremy z filtrem UV
– noś okulary przeciwsłoneczne
– unikaj wysiłku fizycznego
– nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie
– nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm.
źródło: materiał WP