Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Projekt: Nowe życie starych tradycji

Materiały organizatorów

Od czerwca br. Jasielski Dom Kultury rozbrzmiewał białym głosem, bębnami obręczowymi, stukaniem butów w rytm oberka, lirą korbową i opowieściami o realiach ginącego świata podkarpackiej wsi, gdzie człowiek był sprzężony z cyklami przyrody. A już 6 września br. o 18.00 przy Glorietce w parku odbędzie się Święto Tradycji podsumowujące projekt Podkarpackiego Uniwersytetu Muzyki Tradycyjnej.

W dawnym świecie śpiew, taniec i muzyka nie mogły istnieć bez siebie nawzajem. Program uniwersytetu został skonstruowany tak, by uczestnicy mogli doświadczyć każdego z tych elementów. 10 osób z terenu Podkarpacia co czwartek przyjeżdżało po nowe inspiracje muzyczne lub etnograficzne. Zajęcia prowadzili mistrzowie swoich dziedzin: Bartosz Gałązka (etnografia), Jan Malisz (instrumenty), Anna Gurdak (śpiew), Krystian Maruszewicz (taniec), którzy z pasją dzielą się tym, co robią. Jak mówią uczestnicy, kluczowym elementem było spotkanie z badaczem kultury tradycyjnej, bo pozwoliło głębiej zrozumieć i docenić tą z pozoru trudną i surową muzykę. Już w piątek 6 września w Parku Miejskim w Jaśle będzie można zobaczyć jak tradycje ludowe żyją nowym życiem. Organizatorzy serdecznie zapraszają na koncert uczestników kursu, potańcówkę z kapelą i poczęstunek z tradycyjnych potraw.

Autorem projektu jest Fundacja Polna z siedzibą w Czermnej k. Jasła, która zajmuje się ochroną i promocją kultury tradycyjnej, działaniami proekologicznymi i aktywizacją społeczną. Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury.

Podkarpacki Uniwersytet Muzyki Tradycyjnej

(ip)