Pogoda WP ostrzega dziś przed:
– gwałtownymi burzami, na północnym – wschodzie, na wschodzie i na południowym – wschodzie;
– upałem w zachodniej Polsce.
Dzisiaj pogodę w kraju kształtował będzie obszar obniżonego ciśnienia rozciągający się od niżów znad północnego Atlantyku i Morza Północnego po niże znad Bałkanów i Turcji. Z kierunków południowych zaczną napływać bardzo ciepłe, a nad wschodnią Polskę także wilgotne masy powietrza. Uważajmy na gwałtowne burze – ostrzegają synoptycy z biura prognoz Cumulus.
Dzisiaj na obszarze Polski dojdzie do spotkania się dwóch odmiennych mas powietrza – chłodniejszej i wilgotnej zalegającej na wschodzie i bardzo ciepłej wdzierającej się na nad obszar Polski z południa. W związku z mieszaniem się tych różnych (temperaturowo) mas powietrza wypiętrzać będą się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą burze i opady przelotne deszczu – donosi Wirtualna Polska za synoptykami biura Cumulus
Uważajmy, bo najgwałtowniejsze (popołudniowe i wieczorne) burze pojawią się na styku tych różnych temperaturowo mas powietrza, czyli na północnym – wschodzie, na wschodzie i na południowym – wschodzie kraju (w Pomorskim, na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu, na Mazowszu, w Świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie oraz na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu). Tutaj popołudniowe i wieczorne burze będą gwałtowne z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem, opadami gradu i porywistym wiatrem do 70 – 90 km/h. Nie wyklucza się, że na tym obszarze lokalnie burze mogą nawet przyjmować charakter krótkotrwałych i niebezpiecznych nawałnic, podczas których porywisty wiatr może łamać drzewa, uszkadzać dachy itd.), a ulewny deszczu powodować zalania ostrzega Wirtualna Polska powołując się na biuro Cumulus.
Uważajmy również na wysoką temperaturę.
Dzisiaj najwyższą temperaturę, wahająca się w przedziale od 30 do 31 stopni odnotujemy na w Lubuskim. Bardzo ciepło, bo do 28 – 29 stopni będzie także na zachodzie, w centrum i na południu (na południu Zachodniopomorskiego, w Wielkopolsce, w Łódzkim i na południu Mazowsza oraz na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku, w Małopolsce).
Natomiast chłodniej będzie na północnym – wschodzie i na wschodzie kraju – w pasie od wschodniej części Pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez północne Mazowsze po Lubelszczyznę, tutaj słupek rtęci zatrzyma się pomiędzy 24, a 26 kreską.
I właśnie na styku tych dwóch różnych temperaturowo mas powietrza dzisiejsze burze będą najgwałtowniejsze.
Informacyjnie.
W nocy burz możemy się jeszcze spodziewać w centralnej Polsce (w Łódzkim i na Mazowszu), ale burze te już osłabną i będą stopniowo zanikać.
źródło: materiał WP