Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacie. Wojewoda o sytuacji meteorologicznej w regionie

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, które będą przechodzić głównie przez południową Polskę, wojewoda Teresa Kubas-Hul przestawiała aktualną sytuację na terenie naszego województwa. Jak podkreśliła, sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

– Na ten moment mieszkańcy Podkarpacia są bezpieczni. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby są gotowe na każdą ewentualność – podkreśliła wojewoda.

Przypomniała również, że wczoraj odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z udziałem przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB oraz wojewodów.

W zawiązku z tym, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zwołano posiedzenie z udziałem przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i samorządów, podczas którego została przeanalizowana gotowość służb i wydano odpowiednie rekomendacje.

Zalecenia dotyczą m. in. wzmocnienia obsady stanowiskowej operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeglądu wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych oraz asortymentu magazynów powiatowych, monitorowania sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i przekazywania ostrzeżeń (np. poprzez ALERT RCB), bieżącego przepływu istotnych informacji związanych z bezpieczeństwem do WCZK w Rzeszowie i gotowości służb do reagowania w sytuacji zagrożenia.

– IMGW nie wyklucza w najbliższych dniach lokalnych intensywnych opadów deszczu. W zawiązku z tym, że sytuacja jest dynamiczna i prognozy mogą ulec zmianie, apeluję do mieszańców o to, by śledzili bieżące komunikaty i stosowali się do zaleceń służb – powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w stałej gotowości

Jak zapewnił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Baran podkarpaccy strażacy są w ciągłej gotowości.

– Jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dysponujemy specjalnymi modułami pompowymi, zostały również wydane polecania dotyczące dodatkowego przeglądu zasobów. Przygotowujemy się także na okoliczność wsparcia województw ościennych, jeżeli będzie taka potrzeba – powiedział st. bryg. Tomasz Baran.

O działaniach związanych z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa mówił także zastępca komendanta wojewódzkiego Policji podinsp. Piotr Stępka.

– W 21 powiatach wzmocniliśmy służby. Zostało także powołane centrum operacyjne, które koordynuje wszystkie działania z zakresu bezpieczeństwa. Jesteśmy po posiedzeniu Zespołu WZZK i będziemy realizować wszelkie zalecenia. Służymy wsparciem wszystkim służbom i inspekcjom – zaznaczył.

 Bieżące ostrzeżenia i komunikaty można śledzić na stronie IMGW i RCB.

Informacja będzie na bieżąco aktualizowana poniżej.

AKTUALIZACJA z godz. 13:26.

IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami.

Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Wysokość opadu:

od godz. 20.00 dnia 13.09 do 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 20 do 35 mm,
od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 40 do 60 mm,
od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 wyniesie od 30 do 50 mm.

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 417

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych Stopień: 2

Ważność: od godz. 20:00 dnia 13.09.2024 do godz. 11:00 dnia 16.09.2024

Obszar: Zlewnie dopływów Wisły i zlewnia Strwiąża (podkarpackie)

Przebieg: W wyniku prognozowanych intensywnych opadów deszczu (w tym opadów burzowych) na rzekach zaznaczą się wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, lokalnie do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych (zwłaszcza w zlewni Wisłoki i Wisłoka oraz górnego Sanu). Najintensywniejszy przebieg zjawiska spodziewany jest w dniach 14-15.09.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie.

źródło: gov.pl