W znaczącym stopniu na rozwój kultu wpłynęła fundacja Mikołaja Spytka Ligęzy i jego żony Zofii, którzy w latach 1610-1629 zbudowali obecny kościół i klasztor Bernardynów w Rzeszowie. Stałe zamieszkanie OO. Bernardynów w klasztorze od 1629 roku ugruntowało pozycję tej świątyni jako ważnego ośrodka religijnego.
Kulminacyjnym momentem kultu była koronacja figury Matki Bożej Rzeszowskiej w 1763 roku przez abpa Wacława Sierakowskiego, z koronami poświęconymi przez papieża Benedykta XIV. Ta tradycja została kontynuowana również w XIX i XX wieku, mimo prób przeciwności, w tym kradzieży koron, co doprowadziło do kolejnych koronacji.
Erygowanie parafii przy klasztorze Bernardynów w 1970 roku oraz ogłoszenie Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Rzeszowa przez bp. Kazimierza Górnego w 1999 roku, podkreśliło znaczenie tego miejsca dla wiernych. Ustanowienie święta ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej w 2008 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz nadanie kościołowi tytułu „bazyliki mniejszej” w tym samym roku, zwiększyło prestiż sanktuarium.
Obchody 500-lecia objawień w 2013 roku, z udziałem abp. Mieczysława Mokrzyckiego i nałożeniem nowych koron poświęconych przez Papieża Franciszka, stanowiły kolejny ważny rozdział w historii kultu Matki Bożej Rzeszowskiej. Ta bogata historia świadczy o głębokiej duchowości i przywiązaniu wiernych do Matki Bożej, która przez wieki była opoką i przewodniczką dla społeczności Rzeszowa i okolic.