Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

GDDKiA: poprawiliśmy bezpieczeństwa na DK9 w Głogowie Małopolskim!

Fot. GDDKiA

Zakończyliśmy prace związane z poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na DK9 w m. Głogów Małopolski. Inwestycja wykonana została w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej – informuje GDDKiA.

Zadanie, w systemie Projektuj i buduj, zrealizowała firma TIOMAN GROUP. Wartość prac to 438 745,92 zł.

Wykonawca zaprojektował i wykonał dojścia do przejść dla pieszych na ciągu głównym DK9 w m. Głogów Małopolski oraz na wlocie podporządkowanym DK9, na drodze gminnej DG108413 R (ul. Wola Cicha). Wykonane zostało także oświetlenie dedykowane przejść dla pieszych oraz ok. 100 metrów chodnika o szerokości 2 m.

Tymczasowe przejście – odpowiedź na wniosek mieszkańców

Zanim zakończyły się wszystkie prace na DK9 w Głogowie Małopolskim, w obrębie prowadzonej inwestycji zastosowano tymczasowe rozwiązania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w trosce o ich bezpieczeństwo w rejonie przejścia obniżono dopuszczalną prędkość z 70 km/godz. do 50 km/godz., utwardzono dojście do przejścia, a przy rowie zamontowano barierki.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID) na lata 2021 – 2024 jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Podejmowane w ramach Programu przez nas działania są ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Dlatego m.in. doświetlamy przejścia dla pieszych, budujemy chodniki czy przebudowujemy skrzyżowania.

Głównym celem działań w ramach PBID jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Program jest spójny ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku a także komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

źródło: gov.pl GDDKiA