W I półroczu 2018 roku Polacy odbyli 5,3 miliona turystycznych podróży zagranicznych, co stanowi wzrost o 6% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (dane Ministerstwa Sportu i Turystyki). Najpopularniejsze linie lotnicze oferują więcej miejsc na pokładach samolotów i niższe ceny biletów oraz otwierają nowe, niedostępne dotychczas kierunki lotów. Także działania legislacyjne – m.in. wejście w życie Ustawy o Imprezach Turystycznych i Powiązanych Usługach Turystycznych – oraz infrastrukturalne – rozbudowa i modernizacja lotnisk – wpłyną na kierunek dalszego rozwoju branży turystycznej w Polsce. Analitycy Grupy eSky przedstawiają kluczowe wydarzenia mijającego roku, które ukształtowały sytuację w branży turystycznej.
Kończący się rok był niezwykle dynamiczny, jeśli chodzi o zmiany w branży turystycznej. W lipcu weszła w życie Ustawa o Imprezach Turystycznych i Powiązanych Usługach Turystycznych. Wprowadziła ona wiele nowych regulacji mających na celu zwiększoną ochronę konsumentów imprez oraz usług turystycznych: zorganizowanych wycieczek z biurami podróży, przewozów masowych i innych. Ważnym wydarzeniem dla przyszłości turystyki jest również specustawa odnośnie projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Warszawą a Łodzią. Wstępnie plany przygotowawcze mają zakończyć się z końcem przyszłego roku, zaś pierwszy lot z Portu planowany jest na rok 2027.
Rok 2018 był zdecydowanie rokiem wzrostu branży turystycznej oraz wielu istotnych decyzji administracji publicznej ważących o dalszym rozwoju tej gałęzi przemysłu w Polsce. Choć wielu ekspertów krytykuje powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w zaproponowanej lokalizacji – gównie ze względu na koszt inwestycji, a także niewystarczającą infrastrukturę komunikacji tzw. dojazdowej i niewykorzystany w pełni potencjał choćby portu w Modlinie. Jednak sama koncepcja stworzenia portu centralnego jest godna rozważenia ze względu na niewystarczającą przepustowość i ograniczone możliwości rozwoju stołecznego lotniska. Także ustawa o Imprezach Turystycznych to krok w stronę dalszego zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących i transparentności zawieranych umów turystycznych. Miniony rok to także pokrzyżowane plany tysięcy turystów związane z największymi w historii strajkami pracowników czołowych w Polsce linii lotniczych, upadkiem Small Planet, a także kłopotami innych charterów i tragicznymi pożarami w Grecji – komentuje Jacek Skrzypkowski, Product Manager Grupy eSky.
Wakacje na Madagaskarze
W tym roku polscy turyści po raz pierwszy mogli skorzystać z typowo wakacyjnych kierunków turystycznych oferowanych z bezpośrednim przelotem: Madagaskar (Nosy Be), Ochryda (Macedonia) oraz Lazurowe Wybrzeże (Tulon, Francja). Linie lotnicze oferujące połączenia z Ukrainą (Ukraine International, LOT, WizzAir oraz Ryanair) poszerzyły ofertę uwzględniając nie tylko Warszawę, ale również Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań, a nawet Bydgoszcz czy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.
Odpowiadając na zwiększone zapotrzebowanie rynkowe Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły częstotliwość połączeń z wieloma miastami i otworzyły szereg nowych, atrakcyjnych kierunków takich jak: Singapur, Norymberga, Berlin, Hanower, Billund, Oslo, Skopje czy Kowno. Nadpodaż ofert na przeloty charterowe skutkowała zaś dużymi wyprzedażami i znacznymi obniżkami cen biletów w szczycie sezonu – tj. w lipcu oraz sierpniu. Do Warszawy ponownie lata druga, co do wielkości niskokosztowa linia easyJet.
Tegoroczne zmiany na rynku turystycznym udowadniają, że sky is the limit: pod koniec października w Stambule otwarto supernowoczesne lotnisko, którego ambicjami jest stanie się jednym z trzech największych portów lotniczych, a Singapore Airlines uruchomiło najdłuższe połączenie lotnicze na świecie: Singapur-Nowy Jork (17 godzin 25 minut, ponad 15 tysięcy kilometrów). Wiele europejskich miast walczy z kolei z portalami pośredniczącymi w krótkoterminowym wynajmie mieszkań: Palma de Mallorca, Barcelona czy Amsterdam. Włodarze tych popularnych miast zabiegają o zrównoważony rozwój turystyki i ochronę jakości życia mieszkańców, którzy zmagają się z szybko rosnącymi czynszami i tłumami zwiedzających – dodaje Jacek Skrzypkowski.
Zagraniczni turyści również coraz częściej odwiedzają Polskę, w I półroczu 2018 roku odnotowano 8,876 milionów przyjazdów – o niemalże 7% więcej niż w roku poprzednim. Łącznie podróżnicy pozostawili w Polsce ponad 15,14 miliardów złotych. Zagranicznej turystyce sprzyjają między innymi zmiany na rynku hotelowym. W kończącym się roku otwarto wiele nowych obiektów noclegowych, a także rozpoczęto inwestycje m.in. sieci Hilton oraz grupy Accor. Ponownie otwarto także historyczny Hotel Europejski w Warszawie.
Źr. Inf. prasowa eSky.pl