PCI Summer Camp, czyli wakacyjna przygoda z edukacją techniczną
Wakacyjna przerwa od zajęć szkolnych nie musi oznaczać przerwy w rozwijaniu talentów. Przekonało się o tym 40 uczniów technicznych szkół średnich z Rzeszowa, Dębicy i Jarosławia, którzy przez ostatnie dwa tygodnie uczestniczyli w projekcie PCI Summer Camp 2024, zorganizowanym przez Podkarpackie Centrum Innowacji.
– Podkarpackie Centrum Innowacji powstało po to, by przyciągać młodych, ambitnych i utalentowanych ludzi z całego regionu. Wakacje to okres, gdy uczniowie szkół średnich mogą poświęcić więcej czasu na rozwijanie swoich pasji, dlatego wyszliśmy do nich z ofertą letniego obozu edukacyjnego – mówi Michał Tabisz, prezes zarządu PCI. – Cieszę się, że dyrektorzy placówek zaproszonych do współpracy pozytywnie odpowiedzieli na naszą propozycję. To była pilotażowa edycja, z której wnioski pomogą nam przygotować za rok jeszcze bardziej atrakcyjny program i poszerzyć zasięg działania o kolejne szkoły.
W trakcie dwóch tygodniowych obozów, młodzi uczestnicy szlifowali swoje umiejętności w różnych dziedzinach. W programie znalazły się m.in. praktyczne zajęcia z druku 3D, elektroniki, pracy na warsztacie, szycia oraz alternatywnych sposobów hodowli roślin. Namacalnym efektem pracy uczestników PCI Summer Camp było zbudowanie robota znanego z hollywoodzkiej produkcji „Wall-e”, a w realizacji tego przedsięwzięcia uczniów wspierali nauczyciele, którzy na co dzień pomagają im w rozwijaniu swoich pasji.
– Warsztaty zorganizowane przez PCI to dla naszej młodzieży świetna przygoda. Zajęcia prowadzone były w atrakcyjnej formie przez profesjonalistów umiejących zainspirować młodych do przekraczania swoich granic. W ciągu pięciu dni, podczas których powstawał „od zera” filmowy robot Wall-e, młodzież uczyła się modelować i drukować w technologii 3D, budować napędy sterowane elektroniczne oraz tworzyć oprogramowanie kontrolujące zachowanie robota. Nowe umiejętności dadzą im przewagę na rynku pracy wysokich technologii, gdzie liczy się doświadczenie, innowacyjność i niekonwencjonalne podejście do „nierozwiązywalnych” problemów – mówi Marek Braun, opiekun koła naukowego „TechnoZONE” z zespołu Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.
Warsztaty odbyły się w dwóch cyklach. W pierwszym tygodniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie i Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.
W trakcie drugiego tygodnia, swoje umiejętności szlifowali uczniowie z Zespołu Szkół im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Przez całe wakacje, przestrzeń PCI ProtoLab jest otwarta dla obecnych i nowych użytkowników, którzy chcą realizować swoje kreatywne pomysły.
(ip)