Parafia Skołyszyn. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne
Historia parafii w Skołyszynie, która zaczęła się kształtować w Lisowie pod opieką ks. Józefa Śnieżka z parafii Sławęcin, jest pięknym przykładem poświęcenia i troski duchownych o potrzeby duchowe swoich wiernych. W 1980 roku, w tajemnicy przed władzami, ks. Śnieżek zaadaptował niezamieszkały budynek w Lisowie na kaplicę, rozpoczynając odprawianie w nim Mszy Świętych. Tym samym położył fundament pod przyszłą parafię w Skołyszynie, która została oficjalnie erygowana 26 czerwca 1986 roku przez bp. Ignacego Tokarczuka.
Ks. Eugeniusz Fil, mianowany pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii, wszedł w skład wspólnoty obejmującej wsie Skołyszyn, Lisów i Kunowa. Niebawem, w lipcu i sierpniu tego samego roku, rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy, która została uroczyście poświęcona przez bp. Ignacego Tokarczuka w listopadzie 1986 roku, otrzymując tytuły Świętego Józefa oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Wkrótce po uroczystej instalacji pierwszego proboszcza, ks. Tadeusz Wawryszko przejął obowiązki drugiego proboszcza parafii. Pod jego kierownictwem parafia zaczęła przygotowania do budowy domu parafialnego, a następnie nowego kościoła parafialnego, stanowiącego trwały znak rozwoju i duchowej obecności wspólnoty w Skołyszynie.
Kamień węgielny pod nowy kościół, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Rzymie w 1995 roku, został wmurowany przez bp. Kazimierza Górnego w maju 1998 roku, rozpoczynając nowy etap w historii parafii. Prace budowlane, rozpoczęte wiosną 1997 roku, trwały niemal dekadę i zakończyły się uroczystym poświęceniem świątyni i ołtarza przez bp. Kazimierza Górnego w grudniu 2006 roku.
Nowy kościół parafialny w Skołyszynie, będący efektem wieloletnich starań, pracy i modlitwy wielu osób, stanowi dzisiaj nie tylko centrum życia duchowego parafii, ale także symbol wiary, nadziei i jedności społeczności, która wspólnie dążyła do realizacji tego świętego miejsca.