Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Rzeszów – Wniebowzięcia NMP (Zalesie). Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Rzeszów – Wniebowzięcia NMP (Zalesie). Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Po zakończeniu II wojny światowej, w Zalesiu – miejscowości o bogatej i wielowarstwowej historii, sięgającej epoki brązu i czasów rzymskich – powstała parafia rzymsko-katolicka. Przedtem Zalesie było częścią parafii w Słocinie, ale ze względu na swoją długą historię osadnictwa, miejsce to wykazywało głębokie religijne i kulturowe korzenie.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Zalesie, będące świadkiem przemian religijnych i kulturowych na przestrzeni wieków, początkowo było miejscem, gdzie dziedzic Stanisław Pilecki w XV wieku osadził Rusinów z prawosławnym popem. Zmiana przynależności wyznaniowej nastąpiła w wyniku Unii Brzeskiej, kiedy to parafia prawosławna w Zalesiu przeszła na obrządek greko-katolicki, stając się parafią pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Cerkiew grecko-katolicka przetrwała aż do 1945 roku, kiedy to, w wyniku przesiedlenia rodzin unickich, miejscowi greko-katolicy przyjęli obrządek łaciński.

W 1946 roku, opuszczona cerkiew została zamieniona przez Kurie Biskupią w Przemyślu na kościół filialny, dając początek nowej parafii rzymsko-katolickiej. Rozwój parafii kontynuowano przez przyłączenie kolejnych miejscowości i budowę punktów katechetycznych oraz kaplic. W latach 70. i 80. XX wieku parafia w Zalesiu rozrosła się o nowe tereny, w tym o Matysówkę i Białą, gdzie również erygowano samodzielne parafie.

Przyłączenie Zalesia do miasta Rzeszowa w 1975 roku otworzyło nowy rozdział w historii parafii, wraz z erygowaniem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Zaleskich polach, która później stała się katedrą.

Pierwszym proboszczem w Zalesiu został ks. Józef Sowiński, który odegrał kluczową rolę w adaptacji cerkwi do obrządku łacińskiego i integracji nowej wspólnoty. Kościół w Zalesiu, będący domem dla łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zaleskiej, stał się ważnym miejscem kultu i duchowości. Rozbudowa kościoła i budowa nowej plebanii pod kierownictwem kolejnych proboszczów, w tym ks. Władysława Jagustyna i ks. Stanisława Płazy, świadczy o dynamicznym rozwoju parafii i jej znaczeniu dla wiernych.