Wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego w swoim ogrodzie. Taki przydomowy, niewielki staw skutecznie uspokaja, dodaje energii i sprawia, że podwórko zyskuje zupełnie nowy charakter. Aby jednak móc się z niego w pełni cieszyć, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.
Zalety oczka wodnego
Oczko wodne wiąże się z wieloma zaletami. Z założenia ma ono odzwierciedlać zbiorniki naturalne. Jednak ze względu na swoją specyfikę bardziej przyciąga wzrok. Dzięki zastosowaniu różnego typu dodatków, które oferuje sklep akwarystyczny jak np. kamienie, czy specjalne oświetlenie, oczko wodne pełni funkcję efektywnej dekoracji ogrodu.
Dobrze zaprojektowane i wykonane oczko wodne to także znaczna poprawia mikroklimatu otoczenia. Pozytywne zmiany może odczuwać nie tylko otaczająca przyroda, ale także człowiek.
W oczku wodnym, można także hodować najróżniejsze gatunki ryb. Dużo zależy od jego wielkości oraz głębokości, jednak możliwości jest naprawdę wiele. Ponadto tego typu zbiorniki wodne, przyciągają wiele dzikich zwierząt np. żab, owadów itd. dla których są naturalnym środowiskiem życia oraz poidłem.
Oczko wodne – a rośliny ozdobne
Każdy kto posiada oczko wodne w swoim ogrodzie może zdecydować się na uprawę różnych roślin bagiennych i wodnych, a także roślin ozdobnych, które najlepiej rozwijają się w warunkach wilgotnych.
Przemyślany i dobrze przygotowany projekt, może prezentować się naprawdę efektownie i sprawić, że ogród zyska nowe życie.
Jak dbać o oczko wodne?
Aby przydomowe oczko wodne prezentowało się atrakcyjnie i spełniało swoje główne funkcje, należy o nie dbać we właściwy sposób. W sklepach można znaleźć specjalne preparaty do oczka wodnego, które przeciwdziałają rozwojowi szkodliwych glonów i zakwitowi wody.
Bardzo ważną kwestią jest przeprowadzanie gruntownych porządków po zimie. Z wody trzeba usunąć obumarłe rośliny i inne zanieczyszczenia, a także glony oraz muł. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne narzędzia, które znacznie ułatwią to zadanie.
Aby woda była utrzymana w jak najlepszym stanie, konieczne należy zaopatrzyć się w specjalną lampę UV – C, a także pompę, która odpowiada za filtrowanie i dotlenianie wody. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie jakie jest pH wody.
Jesienią z oczka wodnego trzeba regularnie usuwać liście spadające z drzew za pomocą specjalnego podbieraka. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w siatkę ochronną, ponieważ zbyt duża ilość liści i innych śmieci może zapchać pompę.
W okresie zimowym trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby woda całkowicie nie zamarzła. Jest to bardzo ważne, bo całkowite zamarznięcie może doprowadzić do śmieci ryb i innych zwierząt mieszkających w oczku wodnym.
Oczko wodne to świetna dekoracja ogrodu. Aby móc cieszyć się jego urokiem, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą utrzymać je w dobrym stanie przez cały rok.