Od 1 września do 30 listopada odbędzie się w Polsce Powszechny Spis Rolny – najważniejsze badanie statystyczne, dotyczące polskiego rolnictwa. Spisy rolne, podobnie jak spisy narodowe odbywają się co 10 lat. Ostatni przeprowadzono w Polsce w 2010 roku.
Powszechny Spis Rolny (PSR) obejmuje zasięgiem wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce (około 1,5 mln), w tym blisko 143 tys. gospodarstw na Podkarpaciu. Pod tym względem Podkarpacie znalazło się na 4. miejscu wśród województw. Obowiązek przeprowadzenia spisu rolnego wynika z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Mówi o tym m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18 lipca
2018 roku. Z kolei krajową podstawą przeprowadzenia spisu jest ustawa z 31 lipca 2019 roku. Powszechny Spis Rolny jest obowiązkowy.
W spisie, rolnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące m.in. rodzajów użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, stopnia zużycia nawozów mineralnych i organicznych, liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie. Najprostszą metodą spisania się jest spis internetowy, popularnie nazywany samospisem. Rolnik może się spisać przez Internet, wchodząc na portal spisrolny.gov.pl. Znajdzie tam również wskazówki jak należy wypełnić formularz spisowy. W gminnych biurach spisowych zostanie wydzielone specjalne stanowisko do spisania się przez Internet.
Powszechny Spis Rolny ma odpowiedzieć na pytanie: jak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat i w jakim kierunku zmierza. Dane spisowe staną się podstawą do opracowywania strategii rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.
źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie